Diabetes pogosto pripelje do pojava razjed na koži. Pozdravi jih lahko kisikova terapija.
Do sladkorne bolezni, pogosto imenovane tudi DIABETES, pride bodisi zato, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj inzulina, bodisi zato, ker se telesne celice na proizvedeni inzulin ne odzivajo ustrezno. Če se ne zdravi oziroma je zdravljenje neuspešno, lahko sladkorna bolezen povzroči številne zaplete. Zelo pogosto je to razjeda stopal. Razjeda (ULKUS) je okvara kože in podkožnega tkiva. Pri sladkornih bolnikih se celi zelo počasi, včasih pa se celo noče zaceliti in lahko pripelje tudi do amputacije.
Do razjede privedejo poleg omenjenih zapletov sladkorne bolezni (okvara živcev, motnje prekrvitve, spremembe oblike stopala in omejena gibljivost sklepov) tudi naslednji zunanji vzroki:
- mehanske poškodbe (ureznine, žulji, pretesni čevlji, tujek v čevlju, neprevidno striženje nohtov – vraščanje, nepravilna pedikura in podobno),
- opekline ,
- pritiski debele poroženele kože (kalus) na tkivo pod njim,
- poškodbe s kemikalijami .
Večini teh ran in razjed, pri katerih je primarno zdravljenje neuspešno ali premalo uspešno, lahko pomagamo še z nekaj drugimi terapijami. Pomembna med njimi je HBOT – hiperbarična kisikova terapija.
Na podlagi mnogih medicinskih raziskav močno izboljša končne rezultate pri ranah, kjer je dotok krvi oslabljen ali celo prekinjen, kjer so prisotne otekline in/ali infekcija ali pri ranah, kjer imunski sistem iz različnih razlogov ne more opraviti svojega dela.
Fiziološke koristi HBOT – hiperbarične kisikoveterapije so:
- izboljšana oksigenacija ogroženih robov rane,
- generacija kolagena (pomembna beljakovina vezivnih tkiv, itd.),
- okrepljena fagocitoza ( celični proces, pri katerem tujke požrejo in razgradijo fagociti),
- izboljšano delovanje levkocitov,
- okrepljeno penetracijo določenih antibiotikov,
- izboljšano celjenje ran s pomočjo povečane proizvodnje fibroblastov
- kapilarna angiogeneza (fiziološki proces rasti novih krvnih žil),…
- neposreden bakteriostatičen učinek kisikove terapije na anaerobne mikroorganizme,…
Hiperbarična kisikova terapija pomeni dihanje 100-odstonega kisika pri kontrolirano povišanem tlaku. Posamezna terapija lahko traja tudi do dve uri. Odvisno od rane in samega stanja le-te je ponavadi potrebnih okoli 15-20 terapij, včasih celo 40. Ko je telo dovolj dolgo izpostavljeno hiperbaričnemu kisiku, se v telesu začnejo tvoriti nove kapilare (kapilarna angiogeneza), preko krvne plazme se olajša dovod kisika do poškodovanega področja, itn.
Zdravljenje diabetičnih in vseh ostalih ran, ki se slabo celijo, je zelo uspešno s pomočjo hiperbarične komore in čistega medicinskega kisika. Zelo pomembno je, da se hiperbarična terapija uporablja kot dodatno orodje ob standardni oskrbi ran in pod nadzorom usposobljenega zdravnika.